Bitcoin İle Tanışın 🙂

Kripto para birimleri hakkında neler biliyorsunuz? Çok iyi veya hiç Bitcoin hakkında bilginiz olmayabilir. Kripto.koinbox.net bu sayfasında size temel olarak Bitcoin nedir, Bitcoin nasıl alınır, Bitcoin nasıl satılır, Bitcoin fiyatı ne kadar? Sorularının yanısıra aklınıza gelebilecek Bitcoin hakkında merak edilenler ile ilgili tüm sorularınıza yanıt verecek. Keyifli okumalar…

₿.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin dünyanın ilk olarak üretilen kripto para birimidir. Dünyada en fazla kullanılan kripto para birimi olması ile adından söz ettiren Bitcoin sembolü ise ₿-฿ olarak bilinmektedir. Bitcoin nedir? Sorusunun sık sorulmasının ve kripto paralar ile karıştırılmasının nedeni günümüzde çok az sayıda insanın kripto para hakkında bilgi edinmiş ve bilgi sahibi olması yatmaktadır.

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto isimli geliştirici veya geliştiriciler tarafından geliştirilmeye başlamıştır. Teknik olarak 2009 yılında çıkmış olup 10 yılı biraz aşkın süredir Bitcoin vardır.

İlk kripto para birimi olma özelliğini taşıdığı için taklitleri olarak bilinen altcoinler olmasına rağmen en çok tercih edilen kripto para Bitcoin olmuştur.

Bitcoin sınırsız mı? Hayır, Bitcoin 21 milyon adet üretilebilir ve daha fazla üretilmesi mümkün değildir. Kripto para biriminin üretilmesi 21 milyondan sonra duracak olsa da 100 yıllar sürebileceği bilinen bu üretimin henüz sadece 18 milyon olan kısmı üretilmiştir. Bundan sonra üretim aşaması daha zor olacağı için Bitcoin üretiminin daha yavaş devam edeceği ve üretimin çok uzun sürebileceği bilinmektedir.

Bitcoin

Hakkında Daha Fazlası

Dünyadaki herkes Bitcoin (BTC) kullanabilir. Bitcoin’in kısaltması BTC olarak bilinmektedir. 10 yıl içerisinde çok sayıda insan Bitcoin ile ilgili bilgi edinmiştir.

Dünyada kaç kişi Bitcoin kullanıyor? 25 milyon insan Bitcoin’i biliyor ve hepsi olmasa da yarısı kadarı Bitcoin’i diğerleri ise altcoin kullanıyor. Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenler, konusu biraz geniş bir konu olduğu için çoğu insan Bitcoin hakkında kendi bilgisinin yetersiz olacağı endişesine kapılarak Bitcoin almaktan çekiniyor olabilir. 

10 yıllık zaman zarfında Bitcoin kullanım oranı sürekli olarak arttı. Dünyadaki en yüksek fiyatlı kripto para olması da Bitcoin kullanım oranının artmasında en büyük rolü oynayan konular arasına girmesinde büyük etkisi oldu.

  • Bitcoin sayesinde dünyanın her yerine para göndermek milyonlarca dolar para gönderecek olsanız bile 20 doların altında komisyon ödersiniz.
  • Bitcoin ile yapacak olduğunuz tüm işlemler sadece kendiniz tarafından ve kripto para borsanız tarafından görülür.
  • Bitcoin ile transfer yapmak son derece hızlıdır.
  • 7 gün 24 saat resmi tatil, bayram, hafta sonu, hafta içi, bankaların açık veya kapalı olması farketmez, canınız ne zaman isterse Bitcoin’i dünyanın öbür ucundaki farklı insanlara hızlıca gönderebilirsiniz.
  • Bitcoin gönderdiğinizde en fazla 5-10 dakika içerisinde (çok nadir 30 dakika kadar sürebilir) içerisinde gönderici tarafından alıcıya ulaşmaktadır.
  • Bitcoin transferleri yargı kararı olmadığı sürece devlet veya başka insanlar tarafından asla önlenemez.
  • Para kaçırma ve benzeri işlemlerde son yıllarda Bitcoin kullanılmaktadır.
  • Bitcoin temel olarak ABD Doları (US Dollar) cinsinden değerle satılır.

Bitcoin Güvenli Mi?

Hemde Çok!

Bitcoin dünyanın en güvenilir kripto para birimidir. Bitcoin kim tarafından yönetiliyor? Sorusu burada en büyük güvenlik rolünü üstlenen konudur. Kripto para birimleri kim tarafından yönetiliyor? Sorusunun yanıtı ”kimse tarafından yönetilmiyor” olarak verilmektedir.

Kripto para birimi Bitcoin güvenli mi? Sorusunun arkasında bu etken bulunmaktadır. Bitcoin bir banka gibi değildir ve herhangi bir kurum, devlet, kişi veya şirket tarafından yönetilmemektedir. Arkasında herhangi bir yönetim ekibi yoktur. Kendi kendisini yöneten Bitcoin gizlilik odaklı olarak geliştirilmiş olması sayesinde kendi güvenliğini ekstra olarak sağlamaktadır.

Bitcoin’i güvenlik önlemlerine uyarak kullanırsanız ve başkaları ile kripto para sahibi olduğunuz bilgisini paylaşmaz iseniz kimse sizin kripto para sahibi olduğunuzu ölüm durumu bile olsa siz öncesinde bilgi vermediğiniz veya bilgi bırakmadığınız sürece bilinmesi mümkün değildir.

Bitcoin miras olarak kalır mı? Hayır, Bitcoin hiçbir şekilde miras olarak kalmamaktadır. Bunu engelleyecek şekilde geliştirilmiştir.

Bitcoin Gizli Mi?

En Gizli Para!

Bitcoin gizlilik söz konusu olduğunda dünyanın en gizli parasıdır. Kripto paralar arasında en gizli kripto para biriminin Monero isimli altcoin olduğu tahmin edilmektedir. Bitcoin ve Monero arasında belirli farklar olsa da Bitcoin son derece gizlilik merkezli kripto paradır. 

Bitcoin ne kadar gizli? Sorusuna net olarak yanıt vermek mümkün değildir, örnek vermek ise mümkündür. Bugün Bitcoin satın aldığınızda bunu başkasına gönderdiğinizde ”Bitcoin sahibi olursam devlet bilir mi?” endişesi yaşamanıza gerek olmayacaktır.

Çünkü devletler sizin kripto para birimi sahibi olduğunuzu eğer yasal olarak bir suç işlemez iseniz bilmeleri neredeyse hiç mümkün olmayacaktır. Özellikle de gelişmemiş veya gelişmeye devam eden ama gelişemeyen ülkelerden birisinde yaşıyorsanız Bitcoin sahibi olduğunuzun bilinmesi çok zor. ABD’de yaşıyorsanız ABD’nin kripto paraları takip eden bir sistemi olduğu iddia edilmektedir, bu nedenle ABD’de yaşayan bir kripto para sahibi olun veya olmayın yaptığınız işlemlerde uluslararası suç işlemekten, özellikle de ABD’ye karşı suç işlemekten kaçının.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatı ne kadar? Bitcoin güncel fiyatı sahip olan her an farklıdır. Bir dakika öncesi ile 10 dakika sonrası arasında onlarca dolar farklı bir fiyat ile takas edilebilir. Bitcoin fiyatının bu kadar sık dengesiz fiyata sahip olmasının arkasında yatan en büyük neden ise kripto paraların çok sık el değiştiriyor ve çok sık el değiştirmesine bağlı olarak çok fazla satılıyor olmasından kaynaklanmaktadır. 

Her dakika binlerce insanın Bitcoin aldığını, aynı zamanda binlerce insanın Bitcoin sattığını biliyor muydunuz?

Her dakika yapılan satışlar milyarlarca doları bulabilmektedir. Bu da kurumsal yatırımcı sayısının da son derece azlığından dolayı kripto para birimlerinin değerinin sürekli olarak düşmesinde en büyük nedendir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto Para Borsasına Kayıt Olun >

Hesabınızı Doğrulayın! >

Bankadan Para Aktarın! >

Paranızın Karşılığında Bitcoin Satın Alın!